Bajram u džematima IZBNJ u doba koronavirusa

Ovogodišnji bajram je protekao u posebnoj atmosferi i specifičnim okolnostima usljed trajanja pandemije koronavirusa.

U većini bošnjačkih džemata širom Njemačke, bajram-namaz nije obavljen, jer većina džemata u trenutnim okolnostima pandemije nije bila u stanju organizirati jedno tako masovno okupljanje. Činjenica je da mnogi naši džemati svoje aktivnosti još uvijek obavljaju u skromnim prostorijama, gdje jednostavno nije bilo moguće primiti veliki broj klanjača, a da se pri tome ispoštuju sve mjere i ograničenja, koja su trenutno na snazi.

Ipak, u Hamburgu, Berlinu, Stuttgartu, Mannheimu, Nürnbergu i još nekim manjim gradovima bajram-namaz je klanjan, a u nekim gradovima su organizirana javna klanjanja bajram-namaza na otvorenom. Tako da su naše džematlije imali priliku bajram-namaz obaviti zajedno sa muslimanima drugih nacionalnosti. Ipak, većina džemata je slijedila upute, koje je još pred Ramazan izdao muftija za Zapadnu Evropu, po kojima se džematske aktivnosti nastavljaju tek treći dan Ramazanskog bajrama.

Tako je bilo i u džematu Fedžr u Minhenu, kazuje nam Izet-ef. Bibić, imam ovog džemata i ujedno glavni imam Medžlisa Bayern. „Shodno preporuci muftije dr. Osman ef. Kozlića, te u želji da budemo aktivni činioci u spriječavanju širenja koronavirusa i da tako zaštitimo naše dzematlije od eventulanih iskušenja, mi nismo obavljali bajram-namaz u našem džematu, kao što to nisu uradili ni ostali džemati naše regije uz možda neke manje izuzetke. Umjesto klanjanja bajrama u džamiji, mi smo apelirali na naše džematlije da bajram-namaz klanjaju u svojim kućama, što su oni i poslušali.“

Ipak, Izet ef. Bibić ističe da su minhenski imami zajedno sa članovima hora Bejan pripremili veoma bogat jutarnji, bajramski program koji se prenosio uživo preko društvenih mreža iz mesdžida džemata Fedžr i tako pokušali prenijeti barem dijelić bajramske atmosfere u domove svojih džematlija.

Bajram-namaz u tri smjene

U džematu Nürnberg ispunili su sve svi tehnički uvjeti za obavljanje bajram-namaza, priča nam Hamid ef. Pintol, imam ovog džemata. Ovaj džemat već nekoliko godina preuređuje ogromni vakufski kompleks u jedan moderni Islamski centar sa preko 2.000 kvadratnim metara korisnog prostora.

Hamid ef. Pintol je istakao: „U našem džematu se klanjao bajram-namaz i organizirali smo ga uz temeljitu pripremu nekoliko dana ranije na način da su se džematlije prijavljivale online preko facebooka i preko whatsappa. U prvom redu organzirali smo bajram za naše džematlije, a onda i za one koji to nisu, a željeli su da dođu. Zbog toga smo klanjali tri puta bajram-namaz. Pripremili smo prostorije na dvije etaže. Vani smo markirali pristupne puteve da izbjegnemo gužvu nakon bajrama. Ukupno je u jednoj smjeni namaz moglo klanjati 170 osoba. Sva tri termina su bila popunjena. Sve je prošlo u najboljem redu. Ljudi su se pridržavali svih uputa i mjera, a i sama organizacija je funkcionisala bez ikavih poteškoća. Pored toga, mi smo pripremili 200 bajramskih paketića, koji se već tradicionalno, 25-u godinu za redom prodaju na prvi dan bajrama. To je postalo prepoznatljivo dešavanje na dan bajrama. Ovaj put su se paketići mogli kupiti već nekoliko dana prije bajrama. Pored toga, na bajram smo, kao i svake godine, organizirali posjetu muslimanskim mezarjima na području našeg džemata.“

Slično je bilo i u džematu Wiesbaden, govori nam Fahrudin-ef. Džinić, imam džemata Wiesbaden i glavni imam Medžlisa Frankfurt am Main: „Uz poštivanje svih mjera zaštite, bajram-namaz se u našem džematu klanjao u grupama.

Ukupan kapacitet klanjača po grupama koji je džamija mogla primiti bio je 85. Uz džematski odbor i obezbjeđenje bajramu je prisustvovalo 350 džematlija. U svakoj grupi je bio maksimalan broj klanjača. Prijave za bajram namaz su bile obavezujuće. Džematski odbor, omladina i džematlije koji su bli na raspolaganju doprinjeli su da sve protekne u najboljem redu. Ono što se mora konstatovati jeste disciplina i odgovornost svakog prisutnog džematlije. Svi su bili sretni i zadovoljni kako organizacijom kao i da su mogli obaviti bajram-namaz. Za vrijeme bajrama nije bilo posebnih aktivnosti zbog situacije i ograničenih mogućnosti. Međutim, džematlije su iskoristile priliku da posjete svoje bližnje. Nedostajala su nam bajramska druženja i skupovi koji se inače sprovode za vrijeme bajrama.“

Bajram uvijek ima svoju snagu

Iako tužan zbog nemogućnosti redovnog organiziranja bajram-namaza u svim našim džematima, Izet-ef. Bibić napominje da je bajramska atmosfera ipak bila itekako prisutna: „Bajram, taj osjećaj veselja i radosti što smo postili mjesec Ramazan, što smo u njemu ibadetili, poseban je unutarnji osjećaj koji se vezuje za srce. Vanjski faktor, kakav god on bio, ne može nam uskratiti taj osjećaj. Naravno, taj osjećaj se na momenat može umanjiti, ali generalno on i dalje postoji. S obzirom da su pred sami bajram preventivne mjere malo popustile, to je otvorilo vrata i za ljepšu bajramsku atmosferu unutar kruga prijatelja, familija i džematlija. Imam osjećaj da smo ove godine za bajram imali više posjeta negoli prošle godine, zasigurno su tome doprinijele i mjere zabrane kontakata, koje su bile na snazi više od dva mjeseca. Kada sve sumiramo možemo slobodno kazati da je bajramska atmosfera bila više negoli sjajna.”

Sličnog je stava i Hamid-ef. Pintol iz Nürnberga: “Nedostajalo nam je druženje poslije bajrama uz zajedničko čestitanje, kahvu, baklavu. To je ona bajramska atmosfera na koju smo navikli u našem dvorištu i našem centru. Međutim, veoma smo sretni i radosni da smo klanjali bajram-namaz i da je sve proteklo u najboljem redu i da smo mogli realizirati dio aktivnosti u našem Islamskom centru, ali i u porodičnom ambijentu u našim kućama. Generalno, bajram ima svoju snagu bez obzira na pandemiju.“

Fahrudin-ef. Džinić iz Wiesbadena je dodao da bi period nakon ramazana i bajrama trebali iskoristiti da započnemo voditi jači međusobni dijalog: „Otvarajmo se jedni prema drugima, izađimo iz svojih začaranih krugova, progledajmo očima svojih srca. Razgovarajmo, tražimo najbolja rješenja postavljenih zadataka, pomozimo svakome ko želi da otkrije svoju ulogu. Ubjeđen sam da u tome jedni drugima možemo pomoći. Nemojmo se stiditi da zatražimo pomoć da nam svima bude bolje. Muslimani su dužni uključiti sve potencijale kako bi se ostvario, prije svega moralni i svaki drugi preporod njihove zajednice.“

Amar Pintol

Copyright © 2020-2024 Islamska zajednica Bošnjaka u Njemačkoj - Džemat Wiesbaden. Developed by Visualis.